Cibuľa sa používa hojne nielen v kuchyni ale aj v medicíne. Je súčasťou výroby tradičných domácich liekov. Pokiaľ ju dáte do ponožiek uľavíte svojim chodidlám aj celému telu. Podľa tradičnej čínskej medicíny dokáže telo vstrebať liečivé látky z cibule najlepšie práve cez chodidlá.
Zelenina plná vitamínov
Cibuľa okrem alicínu, látky ktorá má silné antibiotické účinky, je plná aj o ďalšie liečivé látky so silnými ako je kyselina listová, vitamíny C, E, B a karotény. Ďalej obsahuje minerály, ako je železo, síra, fosfor, horčík, sodík, meď, vápnik a jód. Na chodidlách sa nachádzajú podľa čínskej medicíny meridiány – dráhy, ktorými prúdia životné energie a tvoria ucelenú sieť spájajúcu jednotlivé orgány. Keď sa na ne priložia cibule, dostanú sa jej liečivé vlastnosti cez meridiánové dráhy do príslušných orgánov a môžu zmierniť horúčku, príznaky prechladnutia, chrípky aj angíny.
Ako na to
Spôsob, ako to docieliť je veľmi jednoduchý. Nakrájané kolieska olúpanej surovej cibule vložte na noc do ponožiek, pokiaľ nechcete ušpiniť svoje ponožky zabaľte nohy s cibuľou do potravinovej fólie. Plátky cibule by mali tesne priliehať zospodu na chodidlo. Ráno cibuľu vytiahnete z ponožiek alebo fólie a vyhodíte do koša. Opakujte každú noc, kým príznaky nezmiznú. Tento zábal pri prechladnutiach či virózach uľaví aj deťom, tým stačí obklad dve tri hodiny, kvôli citlivosti detskej kože sa viac času neodporúča.
Liečba kožných ochorení
Cibuľu zvonka používanú aj na úľavu od opuchu a začervenanie pri výronoch a pomliaždeninách a tiež na liečenie kožných ťažkostí, ako sú plesne alebo bradavice, tie sa často vyskytujú na chodidlách a prstoch na nohách. Choré miesto by sa malo podľa dávnych receptúr potrieť kašou z drvenej čerstvej cibule, na chorom mieste by sa mala kaša nechať niekoľko hodín pôsobiť a potom umyť.