Prirodzené svetlo je pre naše zdravé dôležité

Recept na pevné zdravie by sa nám v dnešnej dobe hodil snáď viac ako inokedy. Už dlhšie ako rok čelíme nebezpečnému koronavírusu a snažíme sa posilňovať imunitu. Veľmi často však zabúdame na úplný základ – kombináciu čerstvého vzduchu a prirodzeného denného svetla. Práve tieto aspekty predstavujú hlavné piliere zdravej domácnosti. A zatiaľ čo kvalitu a čistotu vzduchu môžeme ustrážiť pomerne ľahko, so svetlom je to o niečo zložitejšie. Prečo je také dôležité a ako efektívne regulovať jeho intenzitu?

Denné svetlo podmieňuje správne fungovanie metabolizmu
Človek sa bez denného svetla nezaobíde. Respektíve si vystačí aj s málom, ale iba za cenu zdravotných komplikácií. Má antibakteriálne účinky a zásadne ovplyvňuje metabolizmus aj psychiku. Pravidelná porcia slnečných lúčov slúži ako prevencia ľahších aj vážnejších ochorení – nie nadarmo sa hovorí „kam nechodí slnko, tam chodí doktor“. Lenže dnešná doba pobytu na čerstvom vzduchu príliš nepraje a nemôže za to len koronavírus. Štúdie jasne ukazujú, že z roka na rok trávime v budovách stále viac času. Niektoré analýzy uvádzajú až 90 %. Práve preto je žiaduce, aby sme dbali na zaistenie dostatočného množstva prirodzeného svetla v interiéroch.

Prirodzené svetlo spoločne s čerstvým vzduchom prospieva organizmu natoľko, že zabraňuje vzniku a šíreniu infekčných ochorení. Svetlo navyše významne ovplyvňuje synchronizáciu našich vnútorných hodín, ktoré majú vplyv na všetky telesné procesy. Permanentné narušovanie biorytmu posilňuje sklon k obezite či rozvoju psychických porúch, a dokonca aj zvýšenému riziku vážnych ochorení vrátane nádorov.

Na presvetlenie interiéru by sa malo myslieť už vo fáze projektu
Ak svoje vysnívanie bývania ešte len staviate, respektíve sa na realizáciu ešte len chystáte, ste v značnej miere oproti ľuďom, ktorí už bývajú – a potrebu prirodzeného svetla v domácnosti bagatelizovali. Skúsený architekt význam presvetlenia bytu nepodceňuje a premieta ho do orientácie domu voči svetovým stranám, ako aj do veľkostí okenných otvorov. Strach nadbytku slnečných lúčov nie je opodstatnený, moderná tieniaca technika dokáže hotové divy (ale o nej neskôr).

Ale čo keď už dávno bývate a potrebujete vyriešiť nedostatok prirodzeného svetla v existujúcej domácnosti? Nemusíte zúfať, želaný efekt možno dosiahnuť rôznymi spôsobmi. Napríklad inštaláciou strešných okien alebo svetlovodov. Optimálny počet strešných okien súvisí s veľkosťou podlahovej plochy miestnosti. Ich celková veľkosť by mala tvoriť cca šestinu rozlohy podlahy.

Svetlo vám pomôže ukočírovať vonkajšie tienenie
Poďme sa však na problém s prirodzeným svetlom pozrieť aj z druhej strany barikády. Slnečných lúčov vám do interiéru preniká viac než dosť a tušíte, že klasické vnútorné tienenie – bežné žalúzie vo vertikálnej či horizontálnej podobe alebo látkové rolety – nestačí, pretože za a) vám nevyhovujú obmedzené možnosti regulácie intenzity svetla alebo za b) vôbec neriešia prehrievanie miestnosti počas tropických letných mesiacov. Našťastie nejde o nič, s čím by si neporadilo vonkajšie tienenie.

Sortiment exteriérovej tieniacej techniky zahŕňa predokenné alebo vonkajšie žalúzie a rolety. Z hľadiska regulácie svetla sú bezkonkurenčné žalúzie, ktorých lamely (oproti roletám) nie sú pevne spojené. Rozhodovanie však nie je úplne jednostranné, špecifické výhody totiž ponúkajú oba varianty.

Montážou žalúzií získate bezkonkurenčný tieniaci systém s možnosťou úplného zatmenia interiéru (tzv. Blackout). Čo nie je zďaleka všetko – lamely slúžia aj ako prirodzená klimatizácia av priebehu teplých mesiacov zabraňujú prehrievaniu interiéru (na južnej či výhodnej strane domu o 6-9 °C). V zime naopak zadržiavajú teplo, čím prispievajú k celkovej úspore nákladov. Okrem toho je možné vonkajšie žalúzie za bezpečnostný prvok, pretože sťažujú prístup k oknu.

Čo sa týka vonkajších roliet, sú vhodné do miest, kde často fúka silnejší vietor (spojené súčasti do seba ani do okna nenarážajú a nerobia lomoz). Sú dobrou voľbou aj do spálne, kde netrávime príliš veľa času počas dňa a nevyžadujeme pokročilú schopnosť regulácie svetla, ale naopak dokážeme oceniť lepšiu zvukovú izoláciu. Zároveň sú na tom lepšie z hľadiska bezpečnosti – zdvihnutie lamiel je vďaka motoru prakticky nemožné.

Sponsor

pr články

Nejnovější příběhy

Potraviny, které vám pomohou více než klasické vitamíny: Lékařka prozradila, v čem to je

Tyto potraviny vás nejen zasytí, ale mají i množství zdravotních benefitů. Jsou zdravé, chutné, obsahují dávku nejdůležitějších vitamínů jako A, C, D, K. No...

Coca-Cola aneb značka úzce spjatá s Vánoci. Jak vypadá její letošní reklama?

Letošní vánoční kampaň Kouzlo být spolu (Real Magic at Christmas) společnosti Coca-Cola vyzdvihuje a oslavuje sílu sounáležitosti. Značka, která se stala synonymem vánočního období,...

Sestra mi vždy záviděla muže: Až do tohoto momentu, kdy se karta obrátila a já jsem pochopila, jak se cítí

"Kateřina byla moje jediná sestra a že mezi námi byl jen něco přes roční věkový rozdíl, rozuměli jsme si lépe než všichni ostatní sourozenci....

Skutečný příběh: Můj manžel mě začal podvádět, jeho reakce mě však šokovala více

S Martinem jsme se poznali ještě na střední škole. Zpočátku jsme byli jen kamarády, kteří spolu fungovaly v partii, přibližně na konci studia se...

Iceland v Česku končí

V Českej republike s najväčšou pravdepodobnosťou končí britský reťazec špecializujúci sa na predaj mrazených polotovarov Iceland. Postupne zatvára svoje predajne, v tých ešte fungujúcich...