Pri upratovaní ľudia zabúdajú na dôležité miesta

Vysať, vytrieť, utrieť prach, umyť kúpeľňu a záchod. To je bežná upratovacia rutina drvivej väčšiny českých domácností. A nie je na nej nič zlé. Keď porovnáme naše upratané domovy so západnými susedmi, nemáme sa za čo hanbiť. Avšak raz za čas, napríklad v rámci jarného upratovania, je vhodné zamerať sa aj na miesta, na ktoré sa bežne zabúda. Ktoré to sú?

Stropy
Pýtate sa, čo asi tak máte čistiť na strope? Priamo na strope nič moc, ale behom pár mesiacov sa vytvorí v mnohých rohoch pavučiny, je dobré ich vymiesť alebo vysať nástavcom s kefkou, tým nepoškodíme maľbu. Do parády by sme mali vziať aj lustre a svetlá, minimálne z nich zotrieť nazbieraný prach, prípadne utrieť vlhkou handričkou.

Dvere
Okná raz či párkrát za rok umýva skoro každý. Paradoxne sa ale niekedy zabúda na dvere, zvlášť pokiaľ majú farbu, ktorá zamaskuje odtlačky našich prstov a rúk. Pri čistení dverí je potrebné pamätať aj na futra, kľučky a hornú časť dverí, kde sa drží prach. Ak majú naše dvere tendenciu vŕzgať, tak ich môžeme premazať.

Spotrebiče
Zvonku spotrebiča utierame relatívne pravidelne, ale čo zvnútra? Dôkladná údržba spotrebičov nás príliš neláka, ale starostlivosť sa nám určite vráti v predĺžení doby životnosti. Pri práčke je potrebné pravidelne čistiť zásobník na pracie prostriedky a utierať tesniacu gumu. Raz za pár mesiacov je dobré pustiť ju prázdnu na čo najvyššiu teplotu a otáčky. A raz za pol roka až rok vyčistíme filter. Na dôkladné čistenie filtra nezabúdajme ani pri sušičke alebo umývačke. Pri čistení umývačky skontrolujeme aj trysky.

Čistenie rúry býva nepríjemné, ale dá sa uľahčiť. Existujú špeciálny sprej na rúry a grily, ten nastriekame dovnútra, necháme dve hodinky pôsobiť, a potom už len zotrieme hnedo zafarbenú penu.

Pri upratovaní občas nezabúdajte ani na dvere. / Foto: Shutterstock
Elektronika
Aj keď sa tak úplne nejedná o konkrétne miesto v domácnosti, elektroniky máme doma každý až až. A nie je novinkou, že vzhľadom na neustály kontakt s našou kožou sa na displejoch av klávesniciach drží množstvo baktérií. Monitory a obrazovky zase bývajú zaprášené a pokiaľ máme deti, tak aj oťapané. Ako elektroniku vyčistiť? Z monitorov a televízií zotrieme prach handričkou z mikrovlákna, suchou, prípadne navlhčenou čistou vodou. Pokiaľ potrebujú dôkladnejšie čistenie, využijeme špeciálny čistič priamo na obrazovky. Klávesnicu vyklepeme, vysajeme, občas prefúkneme stlačeným vzduchom a raz za rok kompletne rozoberieme. Pre mobily a tablety použijeme odličovací tampón namočený vo vode.

Ďalšie tipy
Raz za pár mesiacov je dobré vyčistiť lišty, kuchynskú linku; raz za pár týždňov odpady a horšie dostupné miesta (za záchodovou misou napr.), matrac. A minimálne raz za rok vyčistiť sedačku, pri tej príležitosti ju odsunúť a vysať a vytrieť aj podlahu pod ňou.

Upratovať by sa dalo stále, na druhú stranu nič sa nemá preháňať. Preto sa naučme tiež užívať naše bývanie a plnohodnotne odpočívať.

Sponsor

pr články

Nejnovější příběhy

Súboj Windscribe Free verzus OVPN: Čo vybrať?

Ktorá z dvoch VPN je lepšia: Windscribe VPN Free, alebo bude lepšie Astrill VPN? Vlastnosti oboch VPN sme vzájomne porovnali, pričom konečné skóre je...

Když dovršíte 35. rok života, začíná stárnutí: Jaký je váš skutečný věk ve srovnání s tím biologickým?

Na otázku, kolik máte let, pravděpodobně odpovíte na základě počtu let, které uplynuly od vašeho narození. To by byl váš chronologický věk. Možná lékař tvrdí,...

Šikovná Janka má práci snů. Jak se dostala do hollywoodské produkce filmů?

Začněme od začátku. Jak se dívka, která studuje v Nitře žurnalistiku, dostane do Spojených států? Studium tam není sice nemožné, ale poměrně finančně náročné,...

Jak začít s otužováním

V posledních letech se celosvětově rozmohl fenomén jménem otužování. Co všechny tolik láká na ponořování se do ledové vody nebo na každodenní ranní ledové...

Robotický vysavač dokáže ušetřit spoustu času: Jak vybrat ten správný?

Řešením je robotický vysavač. Toto zařízení je navrženo tak, že za ideálních podmínek udělá všechnu práci za vás. Ušetří vám tak energii i čas,...