Česká republika má jednu z najvyšších inflácií v Európe

Posledná zverejnená hodnota inflácie je takmer 13 percent, čo je najväčšie číslo od roku 1998. Ekonómovia predikujú, že v lete sa môžeme vyšplhať až k 16 percentám. Prečo má Česká republika snáď vôbec najvyššiu infláciu v Európe? A ako zabezpečiť svoje úspory? Možnú odpoveď ponúka Ekonomický denník v nasledujúcom texte.
Podľa odborníkov zohráva významnú úlohu v českej inflácii veľmi špecifický trh s energiami a strmý nárast platov v štátnej sfére. „Na jednu stranu sme schopní elektrinu vyrobiť pomerne lacno, ale dodávame ju na spoločný európsky trh, odkiaľ ju oveľa dráže nakupujeme. Ďalším dôvodom takejto vysokej inflácie je až nebývalý nárast platov v štátnej sfére v posledných niekoľkých rokoch, ktorý bol ešte podporený zrušením super hrubej mzdy. Pridané tak dostali takmer všetci zamestnanci v štátnej i súkromnej sfére. Tento obrovský platový rast však nebol sprevádzaný zodpovedajúcim nárastom efektivity práce a jej pridanej hodnoty“, vysvetľuje finančný expert Ondřej Malínský.

Globálny problém
Podľa odborníkov zároveň dochádzalo celosvetovo k nalievaniu lacných peňazí do ekonomík. „Veľa ľudí dostávalo zaplatené, aj keď žiadnu prácu nevykonávalo. Zároveň nebolo možné peniaze míňať tak, ako sme zvyknutí, čo viedlo k hromadeniu kapitálu na účtoch domácností. To vytvorilo veľké tlaky na strane dopytu, ktorý nemohlo byť dostatočne uspokojený ponukou, a to opäť viedlo k rastu cien tovaru s obmedzenou dostupnosťou“, hovorí Ondřej Malínský.

Svetová ekonomika navyše nemala čas sa zotaviť z covidovej krízy, na ktorú takmer bezprostredne nadviazala vojna na Ukrajine. „Ako pomyselnú čerešničku si pridajme silnú závislosť našej ekonomiky na komoditách z Ruska a koktail našej neobvykle vysokej inflácie je na svete.“, vysvetľuje Malínský.

Čo s úsporami? Nerobiť zbrklé rozhodnutia
Podľa predikcií bude inflácia vysoká ešte niekoľko ďalších mesiacov. Kulminovať by mala zhruba v polovici roka na hodnotách okolo 13 – 15%, a potom začne pomerne rýchlo klesať.

„To vôbec najhoršie, čo v tejto dobe môžeme robiť, sú veľké rozhodnutia. Pri investíciách platí, že čím vyšší chceme výnos, tým vyššie riziko kvôli nemu musíme podstúpiť. Klienti by nemali na aktuálny vývoj reagovať predajom svojich investícií, naopak by mali pokračovať v nastavených plánoch a stratégiách. Vysoká inflácia tu bude len chvíľu, preto nemá zmysel sa ju snažiť za každú cenu prekonať.“, radí Ondřej Malínský.

Oveľa dôležitejšie je podľa neho vlastné finančné plány cieliť na dlhodobú infláciu, ktorá sa u nás od roku 2000 pohybuje na ročnom priemere 2,3 percenta.

„Potom už záleží na tom, čo klient od svojich investícií očakáva a aké má ciele a možnosti. Pokiaľ ide iba o ochranu hodnoty majetku, je na mieste zvážiť konzervatívne investície. Táto stratégia mi zaručí, že o svoje peniaze nebudem prichádzať av budúcnosti si za ne kúpim to isté čo dnes. Vhodnými produktmi môžu byť napríklad stavebné sporenie, niektoré termínované vklady alebo konzervatívne podielové fondy. V menšej miere môžem dať niečo aj do nákupu drahých kovov. Nemalo by však ísť o viac ako 5-10% z celkového portfólia.“, radí Ondřej Malínský.

„Ak je človek odvážnejší a môže si dovoliť dlhší investičný horizont, určite je na mieste zvážiť akciové fondy alebo investície do kryptomien. Treba si ale uvedomiť, že hodnota majetku v týchto stratégiách môže v čase výraznejšie kolísať a je potrebné byť pripravený nepanikáriť, keď sa trhom práve nebude dariť.“, vysvetľuje Malínský.

K výrazným jednorazovým investíciám nad rámec skorších plánov aktuálne nemá zmysel pristupovať, ceny v zásade reflektujú dianie a riziká. Globálne akcie sa v súčasnosti obchodujú zhruba na úrovni leta minulého roku.

Dôležitá je diverzifikácia
Veľkou chybou je ale vsádzať všetko na jednu kartu. „Niečo ako vysoké zhodnotenie bez rizika jednoducho neexistuje. Predajca drahých kovov bude tvrdiť, že zlato je najlepší uchovateľ hodnoty a predajca dlhopisov bude tvrdiť to isté o dlhopisoch. Predajca kryptomien zase nebude chápať ako to, že ešte nemáte Bitcoin, keď to predsa toľko zarába.“, radí finančný expert s tým, že základom každého dobrého finančného plánu je diverzifikácia, teda rozdelenie investícií.

,,Nečakajme však, že sa na inflačný cieľ ČNB, teda stabilná inflácia vo výške dvoch percent, dostaneme behom pár týždňov. Dôležité je tiež si uvedomiť, že kroky, ktoré podnikáme teraz, sa na inflácii prejavia oveľa neskôr. Pokojne aj s ročným oneskorením“, hovorí Malínský.

Sponsor

pr články

Nejnovější příběhy

Ako nalíčiť oči, keď začnú padať viečka: Postup profesionálnej vizážistky krok za krokom

Niekto sa tak narodí, niekomu sa to stane s pribúdajúcim vekom… Reč je o spadnutých viečkach. Nič ale nie je stratené ani v jednom...

Nevěděla jsem si představit, že se najde muž hodný mé dcery: Tvrdohlavost mě v našem vztahu naučila jedno

Myslela jsem si, že se můj postoj změní tím, jak budou děti růst, ale situace se pouze zhoršovala. Čím více měli potřebu trávit čas...

Ako vybrať dron

Dron je zaujímavou výzvou pre všetkých technologických nadšencov. Na čo je a podľa čoho si vybrať ten najlepší? Ako vybrať prvý dron Drony pôvodne využívala armáda,...

Súboj Windscribe Free verzus OVPN: Čo vybrať?

Ktorá z dvoch VPN je lepšia: Windscribe VPN Free, alebo bude lepšie Astrill VPN? Vlastnosti oboch VPN sme vzájomne porovnali, pričom konečné skóre je...

Padparadscha

Označení Padparadscha patří pro velmi vzácný safír a znamená to lotosový květ a původ tohoto slova pramení až ze Srí Lanky. Zde jsou také...