Záložné zdroje predstavujú neoceniteľnú pomoc v prípade, že vám v domácnosti vypadne elektrina. Aj ony ale potrebujú batérie. V čom tkvie výhody tých gélových?
Aký je princíp gélových batérií
Gélové batérie patria do nadradenej skupiny takzvaných olovených bezúdržbových akumulátorov. Ako olovený akumulátor označujeme sekundárny galvanický článok s elektródami na báze olova, ktorého elektrolytom je roztok kyseliny sírovej.
Veľmi často sa tento typ zamieňa s batériami AGM. Istú podobnosť tu vidieť možno. Oba druhy patria k tzv. VRLA batériám. Toto pomenovanie pochádza z anglického Valve Regulated Lead Acid. Označujú sa tak ventilom riadené olovené akumulátory. Obe kategórie batérií sa však od seba líšia po stránke konštrukčnej. Preto sa aj vyznačujú odlišnými vlastnosťami, ktoré následne predurčujú ich špecifické použitie.
História používania gélových batérií konkrétne siaha až do 50. rokov 20. storočia. Konštrukčne sa gélová batéria podobá konvenčnej batérii mokrej. Technologicky dochádza u týchto batérií k zmiešaniu kyseliny sírovej so silikagélom. Tým sa kvapalný elektrolyt premení na polotuhú pastu a vzniká gél, ktorý dal týmto batériám ich označenie.
Aké vlastnosti ponúkajú gélové batérie
Batérie, ktoré sú založené na princípe gélovej technológie, majú výhodu predovšetkým v dlhej životnosti a bezúdržbovosti. Sú veľmi výkonné a odolné aj v cyklickej záťaži. Navyše u nich nehrozí vytečenie elektrolytu. Keďže elektrolyt nemá kvapalnú podobu, preto je možné batériu prevádzkovať v ľubovoľnej polohe.
Gélové batérie nevykazujú rovnako tak citlivosť na vyššie prevádzkové teploty. Vynikajú aj odolnosťou voči otrasom a len minimálne trpia tzv. samovybíjaním. Výhodou je aj ich rýchle dobíjanie. Pomerne citlivé sú však na prebitie.
Používajú sa predovšetkým pri veľkých a malých zdrojoch alebo UPS. Rovnako tak sa s nimi bežný užívateľ môže stretnúť pri najrôznejších záhradných strojoch, ako sú traktory a kosačky. A rovnako nimi bývajú vybavené elektrické autíčka pre deti.