ePoukaz na zdravotnícke pomôcky už beží

Štátny ústav pre kontrolu liečiv [SÚKL] 1. mája spustil novú funkcionalitu eReceptu a síce elektronický poukaz na zdravotnícke pomôcky. ePúkaz prichádza o niečo neskôr, než sa počítalo, podľa SÚKL už ale beží.

Za zdržanie mohlo Ministerstvo zdravotníctva SR [MZ SR], ktoré sa oneskorilo s prípravou vyhlášky nutnej k ostrému štartu ePoukazu. Nakoniec aj ono zabralo a ePoukaz funguje.

„Zdravotnickí pracovníci začali ePoukaz používať krátko po jeho uvedení do prevádzky aj napriek tomu, že táto služba je dobrovoľná. To je dobrá správa napríklad pre pacientov, ktorí dostávajú poukazy na zdravotnícke pomôcky opakovane alebo majú obmedzenú pohyblivosť,“ uviedla v tlačovej správe SÚKL jeho hovorkyňa Klára Brunclíková.

Ako pre ZdraveSpravy.cz uviedla šéfka SÚKL Irena Storová, liekový ústav sa snažil o to, aby predpisovanie a vydávanie zdravotníckych pomôcok bolo čo najjednoduchšie. To znamená, že sa jeho experti snažili maximálne využiť existujúcu funkcionalitu zavedeného systému eRecept. Ten totiž lekári, lekárnici, zdravotné poisťovne aj pacienti v praxi dobre poznajú.

Pričom platí, že na ePoukaz je možné predpísať vždy len jeden zdravotnícky prostriedok. Teda jednu položku [kód] z číselníka zdravotníckych pomôcok. SÚKL počíta aj so situáciou, kedy je potrebné na jeden poukaz predpísať viac súvisiacich položiek, napríklad načúvací prístroj a príslušenstvo alebo vozík a príslušenstvo.

Ako funguje ePoukaz na zdravotnícke pomôcky
Elektronický poukaz na zdravotnícke pomôcky zachováva všetky typy poukazov, ktoré sa doteraz vystavovali iba v listinnej podobe. Každý ePoukaz pritom dostáva deväťmiestny identifikátor a po vystavení sa ukladá do takzvaného Centrálneho úložiska elektronických poukazov, ktoré je súčasťou informačného systému eRecept.

„Elektronické poukazy na zdravotnícke pomôcky sú zatiaľ dobrovoľné, zdá sa však, že ePoukaz si rýchlo vybuduje svoje miesto v elektronickom zdravotníctve. Krátko po spustení systému totiž začali zdravotnícki pracovníci túto novú funkciu eReceptu používať,“ tvrdí Irena Storová.

Podľa SÚKL pacientov ePoukaz nijako nezaskočí. Vystavené ePoukazy nájdu vo svojom liekovom zázname. A to rovnako ako vystavené eRecepty a záznamy o vykonanom očkovaní. Do liekového záznamu je možné sa prihlásiť napríklad prostredníctvom bankovej identity.

ePoukaz sa dotýka aj lekární a výdajní zdravotníckych pomôcok. Predpisovanie rovnako ako výdaj elektronických poukazov je ale zo zákona nepovinné. Preto SÚKL pre pacientov pripravil zoznam lekární a výdajní, ktoré s ePoukazom už pracujú a ďalšie sa do neho môžu hlásiť. Informácie o tom, kde je možné zdravotnícke pomôcky na ePoukaz vyzdvihnúť SÚKL aktualizuje na webe epreskripce.cz.

Je tu aj eOčkovanie a chystá sa eRecept pre zahraničie
ePoukaz nie je jediná tohtoročná novinka. Už na začiatku roku 2022 SÚKL spustil ďalšiu z funkcionalít eReceptu a síce eOčkovanie. Pacientom v Česku sa tak postupne začínajú v liekovom zázname objavovať aj záznamy o aplikovaných vakcínach. Systém od začiatku roka eviduje takmer 300 tisíc dávok očkovania. A to napriek tomu, že platí takzvané bezsankčné obdobie. V ňom sa lekári a výrobcovia softvérov s touto funkcionalitou zoznamujú. Prechodné obdobie skončí 30. júna 2022.

„Modul eOčkovanie dokáže tiež zasielať upozornenie na blížiace sa dávky očkovania, znižuje sa tak riziko, že pacienti budú musieť znovu absolvovať celú očkovaciu schému kvôli tomu, že zabudli na ďalšiu dávku vakcíny,“ upozorňuje na jednu z výhod aplikácie Irena Storová.

Rodičia si do liekového záznamu navyše môžu pridať aj svoje deti. Systém ich potom upozorní na ďalšie dávky ich očkovania.

A v rozvoji eReceptu liekový ústav pokračuje. Ďalšou métou bude zavedenie cezhraničného eReceptu, ktorý pacientom umožní vyzdvihnutie predpísaných liekov aj v cudzine.

Sponsor

pr články

Nejnovější příběhy

Nevěděla jsem si představit, že se najde muž hodný mé dcery: Tvrdohlavost mě v našem vztahu naučila jedno

Myslela jsem si, že se můj postoj změní tím, jak budou děti růst, ale situace se pouze zhoršovala. Čím více měli potřebu trávit čas...

Zdravé opaľovanie: 10 mýtov o slnku, ktoré vám môžu ublížiť

Okolo opaľovania panuje stále celý rad nebezpečných mýtov. Keď si o nich prečítate PRAVDU, vráti sa vám radosť z pobytu na slniečku. mýtus: Opálenú pokožku,...

Jablka pozitivně ovlivňují imunitu. Jíme je však málo

Ovoce s tradicíVěděli jste, že jablka tvoří 70% celkové úrody slovenského ovoce? Zapsaných máme až 150 různých odrůd! Mezi ty nejoblíbenější patří červenožlutá Gala,...

Potraviny, které vám pomohou více než klasické vitamíny: Lékařka prozradila, v čem to je

Tyto potraviny vás nejen zasytí, ale mají i množství zdravotních benefitů. Jsou zdravé, chutné, obsahují dávku nejdůležitějších vitamínů jako A, C, D, K. No...

Veronika vytváří nápadité svatební šaty. Jak vypadá výroba nejdůležitějších šatů pro ženu?

Proč svatební šaty? Jak a kdy začal váš vztah s módou?Můj vztah s módou začal již v dětství. Vždy mě bavilo prohrabávat krabice s...